Nükleer Silah Olan Ülkeler

36
views
  • Kesin: İngiltere, Çin, Fransa, Hindistan, Pakistan, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, İsrail, Kuzey Kore 1
  • Olabilir: Suriye, İran 2
  • Terk Edilmiş: Güney Afrika inşa edildi, ancak daha sonra gönüllü olarak altı uranyum bombasını söktü. Belarus, Kazakistan, Ukrayna; Sovyetler Birliği ayrıldığında, bu eski devletler nihayetinde nükleer silah devletlerinden vazgeçtikleri ve ilan ettikleri nükleer savaş başlıklarına sahipti.
1. Kuzey Kore ilk nükleer cihazını 9 Ekim 2006’da test etti; 2009 yılında ikinci bir test gerçekleştirildi. 1968 Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması (NPT), beş nükleer silah devletini (Fransa, Çin, Rusya, Birleşik Krallık ve ABD) tanıdı.
2. Ağustos 2005’te, ABD istihbaratı, önümüzdeki on yılda İran’ın nükleer silahlara sahip olacağı tahmininde bulundu. 2006 yılının Ocak ayında, İran nükleer araştırmaları yeniden başlatma kararını açıkladı. Hem Suriye hem de İran şüpheli nükleer faaliyetleri üstlenmiş ve UAEA’nın koruma sözleşmeleriyle uyumsuzluk kararları nedeniyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne gönderilmiştir.Kaynak: ABD Dışişleri Bakanlığı, TIME dergisi ve Nükleer Tehdit Girişimi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here