Dünyanın En Yüksek İnsan Yapımı Şelalesi

27
views

Cascata delle Marmore, Umbria, İtalya’da yer alan bir şelaledir. Dünyadaki en yüksek insan yapımı şelale.

Dünyanın En Yüksek İnsan Yapımı Şelalesi

Dünyadaki en yüksek insan yapımı şelale, İtalya’nın Umbria bölgesinde bulunan Cascata delle Marmore’dur. Şelale, 541 metre yükseklikten 3 bölümün üzerine dökülür ve bu da onu ülkenin en uzun şelalelerinden biri (doğal veya insan yapımı) yapar. Velino nehrinin bir kısmı Piediluco gölü üzerinden Cascata delle Marmore’a beslenir ve aşağıda bir vadi oluşturan Nera nehrine boşalır. Bu şelale turistler ve yerel elektrik santrali için yayınlanan bir programa dayanmaktadır. Çoğu turist, ilk su patlamasına şahit olmak için şelale akışının ilk kez açılmasından sonra gelir.

Şelalenin Tarihi

Cascata delle Marmore, Roma konsolu Manius Curius Dentatus kanalın yapımını görevlendirdiğinde MÖ 271’e dayanır. Bu kanalın arkasındaki amaç Velino nehri tarafından beslenen Rieti Vadisi sulak alanlarının durgun sularını boşaltmaktı. Rieti’nin yerlilerine göre, bu su topluluk boyunca hastalığa neden oluyordu; Şu anda tarihçilerin muhtemelen sıtma olduğuna inanıyorlardı. Marello’nun uçurumunun üzerinden ve Nera nehrine akan durgun sulak alanlara rehberlik eden Curiano Trench inşa edildi. Bu Velino nehri su basana kadar mükemmel bir çözüm sağladı.

Velino nehri sular altında kaldığında, siperden ve doğrudan Terni topluluğuna akan Nera nehrine büyük miktarda su yolladı. Su baskını tehdidi altında olan Terni, kanalı ve Rieti topluluğunu şiddetle eleştirdi. Bu anlaşmazlık öyle sert bir hal aldı ki, M.Ö 54’te Roma Senatosu dahil oldu. Anlaşma sağlanamadığı için kanal yüzlerce yıldır değişmeden kaldı.

Kanal korunmadığı için, Rieti sulak alanları yüzyıllar sonra yeniden oluşmaya başladı. Papa Gregory XII, 1422’de Gregoryen Siperi olarak bilinen yeni bir kanalın yapımını denetledi. Bu yeni kanal, su seviyesinin değişmesi konusunu ele almadı ve 1545’te Papa III. Paul, bir kontrol vanası içerecek şekilde iyileştirilmiş bir kanalı devreye aldı. Proje 50 yıl sürdü ve 1598’de Papa Clement VIII tarafından resmen açıldı.

Bu değişikliklere rağmen Nera nehrinin su basması devam etti. Bir mimar olan Andrea Vici, 1787’de tasarımı mükemmelleştirmek için Papa Pius VI tarafından işe alındı. Şelalenin üç bölümünü bugün görülen havuzları da ekledi. Bu ekleme, sel sorununu büyük ölçüde azaltmıştır. 19. yüzyılın başlarında ve 20. yüzyılın başlarında başlayan çelik üreticileri ve elektrik santralleri, şelaleyi güç üretmek için kullanmaya başladı.

Şelale ve Hidroelektrik

Bugün, Cascate delle Marmore’un üzerinde bulunan Piediluco gölü, bir elektrik santrali rezervuarı olarak kullanılmaktadır. Suları öncelikle hidroelektrik üretmek için kullanılır. Bu nedenle, şelalenin büyük bir kısmı zamanın çoğundan aşağı doğru akan küçük bir su miktarına sahiptir. Bölgeye turist çekmek için, Galleto enerji santrali, gün boyunca belirli zamanlarda şelalenin üzerinde su tam kuvvetinin akmasına izin verir. Genelde öğlen saat 17: 00’dan akşam 5’e kadar olan programa göre, şirket bir alarmı kapatır ve daha sonra selleri açar. Turistler, bir gözlem güvertesinin şelalenin ve Nera vadisinin üzerinde bir manzaraya sahip olduğu düşmelerin tepesine tırmanabilirler. Daha maceracı turistler, düşen suyun yanında ıslanacakları gözlem güvertelerini keşfetmeye karar verebilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here