Dünyada Kaç Ülke Var?

146
views

Dünyada 197 ülke var:193 BM üyesi + 2 BM gözlemcisi + Tayvan + Kosova .

Birleşmiş Milletler, en etkili uluslararası örgüt olarak, toplam sayının doğru sayılması için başlangıç ​​noktası olarak kabul edilir. Tüm 193 BM üyesi, dünya çapında tanınan bağımsız ülkelerdir .

Birleşmiş Milletler’in bir parçası olmak çok kolay değil. Öncelikle, Güvenlik Konseyi oy kullanmaktadır ve yeni adayın kabul edilmesi için Konsey’in (ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin) 5 daimi üyesinin onayı gerekmektedir. Bundan sonra, BM Genel Kurulu bu kararı oyların üçte ikisinden az olmamak kaydıyla onaylar. Böylesine karmaşık bir prosedür, kabul edilen tüm BM üyelerinin diğer ülkelerin büyük çoğunluğu tarafından tanınmasını ve onlarla diplomatik ilişkiler kurmasını sağlar.

İki BM gözlemcisi, Holy See (Vatikan) ve Filistini ülke olarak kabul eder. Çünkü BM gözlemci statüsü, belli bir dereceye kadar uluslararası tanınırlığını onaylar. Bağımsız ülkelerdeki ve uluslararası örgütlerdeki 180 diplomatik misyonu ile dünyanın çoğunluğu ile ikili ilişkileri sürdürmektedir. Bugünlerde Filistin 137 ülke tarafından tanınıyor.

Diğer tüm kendinden ilan edilen varlıklar “kısmen tanınmış ülkeler” olarak kabul edilir. Bazıları ya Batı Sahra gibi kendi bölgelerini kontrol etmiyorlar ya da sadece 1-5 BM üyesi tarafından tanınmakta ve kendileri gibi kısmen tanınan konularla tanınmaktadır. Örneğin, Kuzey Kıbrıs’ın bağımsızlığı sadece Türkiye tarafından onaylanmıştır; Abhazya Cumhuriyeti, BM’nin 4 üyesini kabul etti; Dağlık Karabağ Cumhuriyeti devleti sadece üç tanınmış devlet tarafından kabul edilmektedir. Liste devam edebilir, ancak iki istisna vardır:

  • Tayvan 22 ülke (21 BM üyesi ve bir BM gözlemcisi) tarafından kabul edilmektedir . 23 milyondan fazla nüfusu olan bu kendi kendini yöneten topraklar, devletin tüm izlerini taşıyor ve Asya Pasifik bölgesindeki yüksek gelişmiş ekonomilerden biri olarak bölgede önemli bir rol oynuyor. Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) ve Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği’ne (APEC) katılır. Tayvan’ın 100’den fazla ülkede diplomatik misyonları (resmi ve gayri resmi) vardır ve Birleşik Devletler, Kanada, İngiltere, Avrupa Birliği, Almanya, Fransa, Rusya, Hindistan, Avustralya, Japonya, Endonezya, Filipinler, Brezilya ile resmi olmayan ikili ilişkileri sürdürmektedir. Arjantin, Meksika, Türkiye, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Nijerya ve diğerleri.
  • Kosova, 111 BM devleti ve Tayvan tarafından resmen tanındı . Ayrıca Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu (IMF), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) üyeliği de elde etti.

Bu iki varlığın bu şekilde tanınması, bağımsız devletler listesinde Tayvan ve Kosova’yı kapsayacak bir temel olabilir. Aynı zamanda, Çin, Tayvan’ın kendi iç topraklarının bir parçası olduğunu ve Sırbistan’ın Kosova’nın kendi özerk bölgesi olduğu konusunda ısrar ederek aynı şeyi yaptığını iddia ediyor.

Günümüzde, ülkelerin toplam miktarı konusunda bir fikir birliği yoktur, çünkü hala “ülke” nin evrensel olarak kabul edilmiş bir tanımı yoktur ve soruyu doğru bir şekilde cevaplayabilecek tek bir yetkili uluslararası kurum yoktur. Dünya?”.

Yukarıdakilerin hepsi, bugün dünyada var olan resmi ve gayri resmi uluslararası ilişkilerin gerçek pratiğine dayanan kendi cevabımızdır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here